Categories: Fun Recipes

I Used Math to Save Money on Flour

Are you ready to see me do more math?

Yeah, I’m not so sure I did my math right, so feel free to correct me.

Anyways, I took a closer look at the cost of milling flour at home. I broke down the cost of flour, the cost of popular mills, and how many loaves of bread you’d have to make to break even.

To read the full post, go to my bread blog and check out “Should You Mill Your Own Flour?”

I’d love to hear any comments or suggestions you may have on my post. It’s been a while since I’ve written anything on my bread blog. I had taken a nice break, and I’m hoping that I didn’t lose any steam or momentum with my posts.

Jennibee

Recent Posts

Let’s Jive, 2025 – It’s Time to Groove

I can’t believe I missed the entire month of January before I managed to share…

6 hours ago

Sourdough Discard Peanut Butter Muffins

My goodness the time has flown! My teeny tiny baby is not so small anymore.…

2 days ago

Try My Sourdough Discard Peanut Butter Bread

I’m back with another bread recipe! This week’s sweet bread is sourdough discard peanut butter…

4 days ago

Free Preschool Printables – Letter A

Well, it’s been a while since I’ve shared my latest preschool printables. I originally thought…

9 months ago

Have You Tried Braided Egg Bread (Challah)?

I tried making Challah for my bread blog this week. I learned a lot about…

9 months ago

Happy Mother’s Day to All You Lovely Ladies

I’m back from my mental health break and here to wish all the moms, sisters,…

10 months ago